Defensie aandelen presteren beter dan de beurs (ook zonder oorlog)

defensie aandelen

De laatste weken lopen de spanningen tussen Noord-Korea en de Verenigde Staten op en dat maakt beleggers nerveus. Uit angst voor verdere escalatie doen de beurzen wereldwijd een stapje terug en de angstindex schiet de hoogte in. Met defensie aandelen kunnen beleggers inspelen op geopolitieke spanningen van deze aard. Alhoewel, ook zonder oorlog presteren deze aandelen gemiddeld genomen veel beter dan de beurs.

defensie aandelen index DFI

Veel rendement met defensie aandelen

Defensie aandelen kunnen worden vergeleken met indexen als wordt gekeken naar de Arca Defense Index (ticker: DFI). Bovenstaande grafiek laat de ‘defensie aandelen’ index zien met de breed samengestelde S&P500. De index is samengesteld uit met name Amerikaanse bedrijven. Niet allemaal geheel gericht op defensie, zoals Boeing, maar toch wel overwegend. De Defense Index versloeg de S&P500 index ruimschoots over de laatste jaren. Met de verkiezing van president Trump dikte de index in enkele dagen ruim 10 procent aan.

 

Veel namen zullen de meeste Belgische en Nederlandse beleggers weinig zeggen. Om het in perspectief te plaatsen, de beurswaarde van Philips en KBC Group is ongeveer 29 miljard euro. De 5 grootste bedrijven opgenomen in de index hebben allen een hogere beurswaarde. Namen als Boeing en Lockheed Martin zullen u waarschijnlijk wel bekend zijn. Onderstaande tabel geeft de samenstelling van de Arca Defense Index weer (data van slot op 11-8-2017). De tabel is interactief dus u kunt zelf sorteren en aantallen weergeven.

NaamBeurswaarde (miljard $)K/W verhoudingYTD 1 jaar3 jaar
Aerojet Rocketdyne2,0152.5849.69%49.94%49.11%
AeroVironment0,9179.8942.94%34.89%24.84%
Astronics0,7418.5-22.81%-38.29%-41.71%
Boeing137,6520.3950.88%76.48%94.98%
BWX Technologies5,3628.1835.42%40.11%159.96%
Cubic1,15-11.89%-7.97%-4.09%
DigitalGlobe2,131376.6119.27%26.51%21.56%
Engility1,12267.47-10.00%-5.16%-12.59%
Esterline2,5918.4-3.64%21.83%-24.21%
FLIR Systems5,1124.063.37%20.99%11.51%
General Dynamics59,3819.7714.61%30.64%68.81%
Heico6,6642.5339.27%50.17%64.08%
Huntington Ingalls Industr.9,6817.3715.77%27.84%122.43%
Kratos Defense&Security1,0566.89%101.14%59.56%
L3 Tech14,3420.6820.73%23.91%76.19%
Leidos Holdings8,5424.6610.87%54.33%54.88%
Lockheed Martin87,3323.8821.55%15.01%83.26%
ManTech1,5426.17-7.64%-2.67%38.76%
Moog2,6920.0213.82%24.50%11.48%
Northrop Grumman47,1020.6715.78%23.40%118.87%
Orbital ATK Inc6,1021.9721.46%44.72%82.03%
Raytheon51,5524.5226.31%26.09%96.28%
Rockwell Collins20,4324.8134.27%47.43%69.11%
Scnc App In3,0219.28-18.35%13.14%66.80%
Teledyne Technologies5,1226.6917.72%37.28%56.00%
Textron12,7717.11-0.16%23.64%29.04%

Beleggen in defensie aandelen

U als belegger kunt dus beleggen in afzonderlijke defensie aandelen zoals de bedrijven die hierboven zijn opgesomd. Dit zijn echter niet alle bedrijven uit deze sector maar slechts een select gezelschap. In plaats van afzonderlijke aandelen kunt u ook uw geld spreiden over diverse bedrijven door het kopen van een ETF. Drie bekende ETF’s gericht op defensie zijn:

  • iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (ticker: ITA)
  • Aerospace & Defense Profile (ticker: PPA)
  • SPDR S&P Aerospace & Defense ETF (ticker: XAR)

In het artikel “Beleggen in trackers / ETF’s” kunt u de voor- en nadelen lezen van ETF’s. Wilt u liever dichter bij huis blijven dus in Europa dan zijn er ook nog voldoende mogelijkheden. Denk dan aan bedrijven als Airbus, Dassault Aviation, Safran, Rheinmetall en Thales.

Beleggen en ethiek?

U zult begrijpelijk afkeer hebben van wapens en alles wat er mee te maken heeft. Bedrijven uit deze sector zijn er niet op uit om mensen te doden. Voorop staat veiligheid, of dit op globaal, nationaal of regionaal niveau is maakt weinig uit. Denk bijvoorbeeld aan het bestrijden van terrorisme. Nog niet zo lang geleden was het ook gebruikelijk dat pensioenfondsen, banken en verzekeraars investeerden in deze sector. Wel eens nagedacht waar een deel van uw belastinggeld naartoe gaat?

Nog een kleine opmerking, het kan voorkomen dat sommige defensie aandelen niet te koop zijn bij uw bank of broker. Waarom? Sommige bedrijven staan (vanwege ethiek) op zwarte lijsten vanwege het bijvoorbeeld produceren van clustermunitie.

Meer informatie over dit onderwerp op het forum >>>

Bezoek het beursforum >>>