De stemming over het Amerikaanse schuldenplafond is met een aantal maanden uitgesteld. President Trump heeft hiervoor een akkoord gesloten met de Democratische en Republikeinse partijtoppen. Het bereiken van het schuldenplafond was erg actueel geworden en investeerders leken het vertrouwen langzaamaan wat te verliezen. Door het uitstel van de stemming over het schuldenplafond kan er geld worden vrijgemaakt voor noodhulp aan de staten Louisiana en Texas. Deze staten zijn erg getroffen door de orkaan Harvey.
Wat is het schuldenplafond?
Het Amerikaanse schuldenplafond staat regelmatig op de agenda. Naarmate de deadline in zicht komt brengt dat vaak ook onrust met zich mee op de beurzen. De gevolgen kunnen groot zijn waardoor bijvoorbeeld pensioenen en salarissen van ambtenaren niet meer betaald kunnen worden. Internationaal gezien zou Amerika niet meer de rente en aflossingen op de staatsschulden (obligaties) kunnen betalen. Dit kan voor onrust zorgen op de financiële aangezien Amerikaanse staatsleningen tot de veiligste ter wereld behoren.
Het Schuldenplafond van de Verenigde Staten (ook wel aangeduid als de debt ceiling) is het wettelijke plafond voor de toegestane hoogte van de Amerikaanse staatsschuld. Zodra dit bedrag wordt bereikt dienen alle niet-essentiële activiteiten direct gestaakt te worden. Bron: Wikipedia
Kredietwaardigheid staat op het spel
In augustus waarschuwde kredietbeoordelaar Fitch al dat de VS de ’triple-A’ rating kan verliezen als er niet snel een oplossing komt voor het schuldenplafond. Fitch behoort samen met Moody’s en Standard & Poor’s tot de grootste kredietbeoordelaars ter wereld. Standard & Poor’s hanteert een AA+ rating voor de VS sinds 2011.
De onrust rondom het in zicht komen van het schuldenplafond brengt al jaren lang onrust met zich mee. Het is ook geen wonder dat de Amerikaanse dollar verzwakt zolang er geen verhoging van het schuldenplafond is. Onderstaande grafiek laat ook zien dat de zorgen vanwege het schuldenplafond nu groter zijn dan bij de voorgaande momenten.
Beleggers hebben dit keer toch wat meer zorgen over Amerikaanse debt ceiling, niet veel tijd meer over. pic.twitter.com/lg9IZKjSpz
— Corné van Zeijl (@beursanalist) September 6, 2017
Het tijdelijke uitstel geeft beleggers wat meer rust maar de kans op een verder verzwakkende dollar richting het najaar is reëel. President Trump heeft wat tijd gewonnen door het akkoord te sluiten. De financiële markten kunnen nu uit kijken tot de deadline van 15 december.